Tuvojoties aukstās sezonas sākumam, Eiropas enerģētikas sagatavotība ziemai ir prioritāte. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī ES un tās dalībvalstis ir veikušas daudzus drosmīgus pasākumus, lai samazinātu atkarību no fosilā kurināmā, paātrinātu pāreju uz tīru enerģiju un izveidotu noturīgāku un daudzveidīgāku enerģētikas sistēmu, lai stiprinātu enerģētisko neatkarību un nodrošinātu iedzīvotājiem un uzņēmumiem stabilu, pieejamu energoapgādi.
Daudzas no šīm darbībām un pasākumiem ir veiktas valstu līmenī, piemēram, gāzes uzglabāšanas un solidaritātes noteikumi, saskaņoti gāzes patēriņa samazināšanas pasākumi vai pasākumi, lai paātrinātu atjaunojamo energoresursu izmantošanu, un tādējādi samazinātu mūsu atkarību no fosilā kurināmā.
Individuālā līmenī mēs visi varam turpināt veikt kaut vai nelielas darbības, lai taupītu enerģiju, samazinātu rēķinus par enerģiju, palīdzētu samazināt fosilā kurināmā importu un samazinātu CO2 un metāna emisijas. Šādi rīkojoties, mēs mudinām nozari ieguldīt labākos un videi nekaitīgākos risinājumos.
Eiropas Savienība ir labi sagatavojusies šai ziemai
Otro gadu pēc kārtas ES sasniedza saistošo 90 % gāzes uzglabāšanas mērķi krietni pirms 1. novembra termiņa. Gāzes uzglabāšanas līmenis šogad sasniedza pat 95%, kas atbilst aptuveni 100 miljardiem kubikmetru (bcm) gāzes jeb, citiem vārdiem sakot, aptuveni vienai trešdaļai no ES gada gāzes patēriņa.
Gāzes uzglabāšana, protams, nav vienīgais veids, kā nodrošināt, lai ES būtu labi sagatavota ziemai. Skaitļi liecina, ka no 2022. gada augusta līdz 2024. gada jūlijam ES izdevās samazināt gāzes pieprasījumu par 18%, salīdzinot ar iepriekšējo 5 gadu vidējo rādītāju. 18% atbilst aptuveni 146 miljardiem kubikmetru ietaupītās dabasgāzes!
Turklāt, lai panāktu enerģētisko neatkarību, ES ir konsekventi koncentrējusies uz tīras, atjaunojamās enerģijas ražošanas palielināšanu. REPowerEU paziņojums, kas tika iesniegts 2022. gada maijā, pastiprināja iepriekšējos mērķus, mudinot ātri rīkoties, lai samazinātu Eiropas atkarību no importētās gāzes.
REPowerEU rezultātā tika pārskatīti vairāki ES noteikumi, kā rezultātā tika palielināti energoefektivitātes mērķi un kopējais atjaunojamo energoresursu īpatsvars. Pašreizējais atjaunojamās enerģijas mērķis ir vismaz 42,5% līdz 2030. gadam, un mērķis ir samazināt ES kopējo enerģijas patēriņu par 11,7%, salīdzinot ar prognozēto enerģijas patēriņu 2030. gadā.
Šo mērķu izppilde veicina to, ka Eiropa ir labi sagatavota gaidāmajai ziemai. Mūsu rezerves ļauj ātri apmierināt iespējamo gāzes pieprasījuma pieaugumu, neimportējot vairāk no ārvalstīm. Vienlaikus mēs ilgtermiņā samazinām savu atkarību no ārvalstu fosilā kurināmā importa, veicinot ES ražotu tīru, atjaunojamu enerģiju.
Enerģijas patērētāju pilnvarošana
Ir svarīgi nodrošināt, lai patērētāji varētu izdarīt apzinātu izvēli par to, kā mēs izmantojam enerģiju savās mājās un ēkās. Tas ne tikai ļauj mums labāk kontrolēt to, kas mēneša beigās parādās enerģijas rēķinā, bet arī ļauj mums pieņemt apzinātus lēmumus, kas saistīti ar mūsu oglekļa pēdas nospiedumu, atbildību pret apkārtējo vidi un kas ļautu padarīt mūsu māju un darba telpas ērtākas un energoefektīvākas.
Kā uzlabot energoefektivitāti
Pieņemot energoefektīvus un energotaupības pasākumus, patērētāji var kontrolēt oglekļa emisiju, kā arī ievērojami samazināt izdevumus par enerģiju.
Dažiem energoefektivitātes pasākumiem ir vajadzīgs zināms finansējums un laiks, piemēram, energoefektīvāku ierīču iegāde, labāka ēku siltumizolācija, saules paneļu uzstādīšana vai pāreja uz efektīvāku apkures sistēmu. Taču ir arī virkne padomu un pasākumu, kas ir bezmaksas vai par saprātīgi zemām izmaksām, tai pat laikā esot ļoti efektīviem enerģijas patēriņa samazināšanā mūsu mājās un darbavietās.
Apkure – un siltuma uzturēšana telpās
Šajā gadalaikā telpu korektai apkures nodrošināšanai ir augsta prioritāte. Vidējā mājokļa apkures temperatūra ES ir virs 22°C, taču vairums māju varētu nedaudz samazināt apkuri bez jūtamas komforta atšķirības iedzīvotājiem. Telpu temperatūras pazemināšana pat par 1°C varētu ietaupīt vidēji 7% no apkurei patērētās enerģijas. Par katru grādu, ko pazemināsiet telpā, jūs varētu ietaupīt līdz pat 70 eiro jūsu gada enerģijas rēķinā. Šie un citi enerģijas taupīšanas padomi tika uzskaitīti 2022. gadā kampaņā ar nosaukumu “Spēlēju savu lomu”.
Lai samazinātu enerģijas patēriņu gada aukstākajos mēnešos, ir būtiski arī noturēt silto gaisu telpās. Aizverot logus, durvis, aizkarus un bloķējot/aizverot skursteņus, tādējādi izvairoties no caurvēja, jūs nodrošināt, ka enerģija, par kuru maksājat mājokļa apsildīšanai, arī paliek tā telpās. Svarīgi ir ne tikai izvairīties no liekas telpu vēdināšanas (protams, telpu pareiza vēdināšana ir svarīga veselīga mikroklimata nodrošināšanai), bet arī izskaust siltumzudumu avotus ēkā. Ir salīdzinoši brīvi pieejamas specializētas termo kameras, ar kuru palīdzību šos punktus un zonas ir viegli atklāt. Pēcāk izvēloties piemērotāko un finansiāli pieejamāko risinājumu – korekts silitinājums, spraugu aizblīvēšana vai citi risinājumi.
Pirms apkures sezonas sākuma ir ieteicama arī radiatoru atgaisošana, lai nodrošinātu pareizu siltuma cirkulāciju telpās.
Energoefektīvi produkti
Pirms jaunas elektroierīces iegādes varat salīdzināt tās energoefektivitāti ar paredzamo lietojumu un cenu. Komisija nodrošina datubāzi ar nosaukumu EPREL — Eiropas energomarķējuma produktu datubāze —, kas palīdzēs jums izdarīt gudrāku un ilgtspējīgāku izvēli. Jūs varat meklēt produktu EPREL, skenējot tā QR kodu. ES ekodizains un energomarķējums palīdz patērētājiem veikt gudrākus pirkumus, vienlaikus mudinot ražotājus ieviest jauninājumus un uzlabot savu produktu energoefektivitāti.
Energoefektīvitātes spilgts piemērs, ko var veikt bez lieliem patērētāja ieguldījumiem, ir LED spuldzes. LED spuldzes kalpo ievērojami ilgāk un patērē par 90% mazāk enerģijas nekā kvēlspuldzes.
Vēl viens risinājums – pievienojiet savām Ziemassvētku gaismiņām un virtenēm taimerus, kas ļaus iestatīt to degšanas konkrētus laikus, tādējādi izvairoties no liekas enerģijas patēriņa diennakts gaišajā laikā vai nakts stundās.
Uzstādiet griestu un sienu lampu dimmerus un izmantojiet viedtālruņu lietotnes, kas ļauj izslēgt visas lampas ar vienu klikšķi.
Efektīvāki apgaismojuma produkti ļaus Eiropai līdz 2030. gadam ietaupīt līdz pat 34 TWh elektroenerģijas gadā, kas ir vairāk nekā Lietuvas, Horvātijas un Luksemburgas kopējais elektroenerģijas patēriņš 2023. gadā! Tas arī novērstu aptuveni 7 miljonu tonnu CO2 emisiju gadā.
Vairāk norādījumu un padomu
Enerģijas taupīšana ir lētākais, drošākais un tīrākais veids, kā samazināt mūsu atkarību no fosilā kurināmā importa, samazināt rēķinus par enerģiju un oglekļa pēdas nospiedumu. Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA) un Komisija 2022. gadā publicēja padomu krājumu “Spēlēju savu lomu”, un tie joprojām ir noderīgi kā norādījumi par to, ko mēs kā indivīdi varam darīt, lai samazinātu enerģijas patēriņu (vairāk informācijas par kampaņu angļu valodā atradīsiet: https://energy.ec.europa.eu/topics/markets-and-consumers/actions-and-measures-energy-prices/playing-my-part_en ).
Un, protams, ir noderīgi lejuplādēt “Electricity Prices Latvia” vai līdzīgu aplikāciju, kur katru dienu pa stundām redzamas elektības kWh reālās cenas, tādējādi dodot iespēju mums izvēlēties finansiāli izdevīgāko laiku kā veļas mazgāšanai, tā žāvēšanai un trauku mazgāšanai.
Avots: European Commission, 2024